Położnictwo

Wysokospecjalistyczne usługi medyczne

W oddziale położniczym wykonujemy wysokospecjalistyczne usługi medyczne w ramach kontraktu z NFZ oraz podobne usługi dla pacjentów nie posiadających ubezpieczenia. W skład oddziału wchodzą pomieszczenia zapewniające komfort, intymność oraz poczucie bezpieczeństwa naszym pacjentkom. Kobietom rodzącym w naszym Szpitalu staramy się stworzyć takie warunki, aby poród, a także okres wczesnego połogu był przez nie wspominany jako najszczęśliwszy i najpiękniejszy okres w ich życiu. Stawiając sobie za nadrzędny cel zdrowie i dobro osób korzystających z usług medycznych świadczonych w oddziale położniczym stosujemy metody diagnostyczne i terapeutyczne zgodne z najnowocześniejszymi standardami, zapewniając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa wszystkim leczonym kobietom.

Całodobowa opieka lekarza ginekologa - położnika

Pacjentki odcinka położniczego otoczone są całodobową opieką lekarza ginekologa - położnika, lekarza neonatologia, anestezjologów oraz opieką sprawowaną przez położne i pielęgniarki. Cierpliwy, bardzo życzliwy i fachowy personel oddziału pomaga położnicy, służy radą, wspiera w trudnych chwilach oraz zachęca do samodzielnej opieki nad dzieckiem, oczywiście z pomocą i pod czujnym okiem personelu. Na odcinku położniczym zatrudniony jest konsultant laktacyjny, który pozostaje do dyspozycji naszych Pacjentek. Oferujemy również kompleksową opiekę fizjoterapeutyczną. W tym celu zatrudniamy fizjoterapeutę specjalizującego się w rehabilitacji poporodowej oraz fizjoterapeutę noworodkowego. Na odcinek położniczy pacjentki przekazywane są wraz z noworodkiem po około 2 godzinach po porodzie siłami natury oraz po około 24 godzinach po cięciu cesarskim. Czas pobytu uzależniony jest od sposobu rozwiązania ciąży oraz od stanu zdrowia matki i dziecka. Od pierwszych chwil dbamy o nawiązanie wyjątkowej więzi miedzy matką i dzieckiem dlatego bezpośrednio po porodzie dziecko kładzione jest na piersiach mamy. Odcinek położniczy oferuje system rooming-in, co oznacza, że przez okres całego pobytu w szpitalu dziecko przebywa razem z matką. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest zły stan zdrowia dziecka, który wymaga jego hospitalizacji na Oddziale Noworodkowym. Warto podkreślić, iż nasz Szpital jest prekursorem tego systemu w Polsce.

W godzinach przedpołudniowych i popołudniowych odbywają się 2 wizyty lekarskie: położnicza oraz neonatologiczna. Na podstawie przeprowadzonych wizyt oraz zleconych badań kontrolnych lekarze podejmują decyzje na temat planu leczenia oraz ewentualnych wypisów Pacjentek oraz ich dzieci. Wypisy mają miejsce 7 dni w tygodniu, również w weekendy i święta.

Podczas hospitalizacji na odcinku położniczym pacjentki otrzymują 4 posiłki dziennie. Posiłki przygotowywane są przez naszą szpitalną kuchnię w porozumieniu z dietetykiem. W przypadku stosowania przez pacjentki specjalnych diet posiłki dostosowywane są do ich potrzeb. Informacje na temat stosowanej diety (np. dieta cukrzycowa, bezglutenowa, wątrobowa) należy przekazywać w Izbie Przyjęć podczas procedury przyjęcia do szpitala. W godzinach wieczornych odbywa się kąpiel noworodka. Jest ona przeprowadzana przez położne w obecności matek. W naszym szpitalu noworodek kąpany jest dopiero w 2 dobie życia. Do kąpieli stosujemy wysokiej jakości kosmetyki dziecięce.

Umożliwiamy naszym Pacjentkom korzystanie z bezpłatnej sieci WI-FI.

Po uzyskaniu informacji na temat planowanego wypisu, pacjentki winny oczekiwać na wypis od lekarzy ginekologów-położników oraz od lekarzy neonatologów.

W dniu wypisu każda Pacjentka jest proszona o uzupełnienie anonimowej Ankiety Satysfakcji Pacjenta. Wypełnione ankiety prosimy wrzucać do skrzynki umieszonej na odcinku położniczym. Ankiety nie są obowiązkowe, ale zdecydowanie zalecane. Pomoże to nam w przyszłości lepiej sprostać Państwa oczekiwaniom.

Oddział położniczy można obejrzeć podczas Dni otwartych.